Ochrona i zabezpieczenie farm fotowoltaicznych

Farmy fotowoltaiczne, to szansa na ekologiczne pozyskiwanie energii elektrycznej z naturalnych i odnawialnych zasobów. Warto je budować, rozwijać i chronić, tak by w przyszłości dawały nam mnóstwo zielonego prądu. Niestety coraz częściej możemy usłyszeć o aktach wandalizmu, które negatywnie wpływają na opłacalność takich przedsięwzięć i dodatkowo zniechęcają inwestorów. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie swojego biznesu jest zastosowanie systemu zabezpieczeń, składającego się z systemu barier mikrofalowych.

Czym jest i jak działa system barier mikrofalowych?

Ochrona terenu farm fotowoltaicznych to jeden z priorytetów inwestorów, dlatego coraz częściej stosuje się zaawansowane technologie. Jedną z nich jest bistatyczna bariera mikrofalowa, która zdecydowanie lepiej sprawdza się na średnich i dużych powierzchniach. Jego zdecydowaną zaletą jest możliwość instalacji na każdym terenie i w dowolnym miejscu. Jedną z właściwości, jakie prezentuje to nowoczesne rozwiązanie, jest odporność na zakłócenia związane z ruchem ptaków i małych zwierząt. Dzieje się tak, ponieważ cały system został wyposażony w układ pozwalający na wybór jednej z czterech różnych modulacji częstotliwości sygnału. Czujniki mogą być ze sobą łączone w układ szeregowy, co pozwala na zabezpieczenie każdej powierzchni, bez względu na wielkość czy kształt.

Rozwiązanie to jest sprawdzone i świetnie działa również w innych branżach. Jednak o właśnie farmy fotowoltaiczne są najczęściej zabezpieczane w ten sposób. Zaletą systemu barier mikrofalowych jest możliwość dopasowania jego działania do każdego obszaru, wykluczenie z uruchomienia alarmu małych zwierząt i ptaków oraz względy ekonomiczne. Cena wykonania całej zapory jest nieporównywalnie mniejsza do kosztów monitoringu i zatrudnienia ochrony a niejednokrotnie działa jeszcze lepiej.

Z czego składa się system barier mikrofalowych?

Jeden z najbezpieczniejszych systemów ochronnych składa się z nadajnika i odbiornika, które na częstotliwości 24GHz. Bardzo ważne jest, by zostały one rozmieszczone w zasięgu wzajemnego kontaktu wzrokowego. Jest to warunek konieczny do ich prawidłowego działania. Strefa ochronna to pole magnetyczne, wytworzone przez poszczególne elementy systemu ochronnego. Dzięki swoim właściwościom system jest odporny na zakłócenia wywołane przez mniejsze zwierzęta i ptaki. W momencie wejścia w pole magnetyczne człowieka system rejestruje zakłócenia i uruchamia alarm. Ogromną zaletą systemu barier mikrofalowych jest bezpieczna i stała praca bez względu na warunki atmosferyczne. Warto nadmienić, że elementy te są odporne zarówno na wysokie temperatury jak i siarczyste mrozy. Producent podaje, że urządzenia mogą pracować w temperaturze od -40 do +65 stopni Celsjusza. Warto więc zadbać o to by nasza farma fotowoltaiczna była bezpieczna i zainwestować w profesjonalny system alarmowy oparty o fale mikrofalowe.

Monitoring wideo na farmie fotowoltaicznej

Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest monitoring wideo, który stosuje się do zabezpieczenia wielu obiektów o różnej wielkości. Działanie tego systemu można opisać w kilku zdaniach. Obraz z kamer jest rejestrowany i analizowany przez oprogramowanie AI w czasie rzeczywistym. W sytuacji, gdy monitorowana strefa zostaje naruszona, sygnał wysyłany jest do centrali. Najczęściej operator weryfikuje, czy nie jest to fałszywy alarm i w razie potrzeby wysyła jednostkę ochrony. Warto pamiętać, że monitoring wideo znacznie zmniejsza koszty ochrony i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na objętej nadzorem przestrzeni.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *