Nowoczesna instalacja elektryczna w domu, jak ją dobrze wykonać?
Energia elektryczna jest jedną z kilku rzeczy, bez których większość z nas dosłownie nie umiałaby żyć. Bez światła, lodówki, internetu, telewizji, smartfonu, pralki, a ostatnio coraz częściej bez czajnika, ogrzewania czy samochodu nie da się wyobrazić współczesnego człowieka. Zdarza się, że wraz z dokupieniem nowych sprzętów, na przykład zmywarki, kuchenki i piekarnika musimy wymienić instalację, ponieważ ta stara nie poradzi sobie z narastającym obciążeniem.
Wymiana instalacji to zadanie bardzo odpowiedzialne, ponieważ jeden błąd może doprowadzić do porażenia prądem, a nawet pożaru, dlatego najlepiej zlecić to zadanie fachowcom. Warto też wiedzieć, jakich materiałów użyć, ponieważ droższe nie zawsze znaczy lepsze.
Spis treści
Co to jest instalacja elektryczna?
To pytanie tylko pozornie jest banalne. Instalacja elektryczna w budynku to nic innego jak układ zasilania niskiego napięcia, którego części składowe to: przyłącze kablowe, złącze kablowe, tablica rozdzielcza, instalacja odbiorcza, piony i linie zasilające oraz odpowiednia liczba obwodów.
Wszystko to sprowadza się właściwie do jednego – do dostępu mieszkańców do punktów elektrycznych, a są nimi punkt świetlny, wypust telefonu, Internetu, czujek alarmowych pir, sygnalizatorów akustycznych, manipulatora przewodów sterujących (skrętka UTP – nie ekranowana), sterowania pieca C.O., przewód ochronny do pryszniców, wanien, pieców C.O., zasilanie każdej rolety, sterowanie każdej rolety, listwy do przeprowadzenia przewodów do telewizorów, przewody do wyłączników po przekaźnikach bistabilnych, lampy po przekaźnikach bistabilnych, a przede wszystkim gniazda elektryczne 230 V.
Jak wykonać instalację elektryczną?
Decydując się na wykonanie instalacji musimy ją przede wszystkim dobrze zaplanować. Prawie każdy ma problem ze zbyt małą liczbą gniazdek elektrycznych, ponieważ wytyczne dotyczące budowy instalacji nie zmieniają się od lat, a liczba sprzętów, z których korzystamy ciągle rośnie, nawet w nowoczesnym budownictwie mamy więc często problem ze zbyt małą liczbą gniazd.
Musimy dobrze przemyśleć, ile dokładnie w każdym pomieszczeniu będziemy potrzebowali punktów elektrycznych (i jakiego rodzaju) mając na uwadze na przykład, ile sprzętów będzie na stałe podłączonych do prądu i dodając do tej liczby w każdym pomieszczeniu jeszcze przynajmniej dwa gniazda.
Musimy przy tym uwzględnić przede wszystkim sprzęt RTV i AGD, domofon, alarm, automatykę czy sieć komputerową. Na etapie tworzenia sieci możemy sobie pozwolić praktycznie na wszystko, później dokładając do instalacji jakikolwiek element będziemy musieli się pogodzić ze stosunkowo dużym nakładem pracy na zamontowanie np. dodatkowego gniazdka i nierzadko pójdzie z tym w parze remont pomieszczenia, a więc i dodatkowe koszty.
Budując instalację warto jedna zrobić to tak, aby ewentualne zmiany w przyszłości było łatwiej wykonać. Dobrze jest również rozważyć podłączenie do sieci zasilania awaryjnego, takiego jak spalinowy generator prądu.
Pamiętajmy również, że odpowiednia instalacja elektryczna to nie tylko dostosowanie jej do naszych potrzeb. W polskim prawie istnieją regulacje mówiące o tym, jaka powinna być pod kątem bezpieczeństwa, co obejmuje jej parametry techniczne, ochronę przed porażeniem prądem, pożarem i wybuchem oraz ochronę przed emisją hałasu powyżej dopuszczalnego poziomu.
Bezpieczeństwo
Bardzo ważnym elementem budowy instalacji elektrycznej jest bezpieczeństwo. Jednym z wielu jego elementów jest konieczność zainstalowania wyłącznika nadprądowego, którego zadaniem jest ochrona obwodu przed przetężeniem spowodowanym zbyt dużą wartością przepływającego przez dany obwód prądu. Typy wyłączników są oczywiście różne i mają różne zastosowania, w budynkach mieszkalnych stosujemy wyłączniki nadprądowe typu B 16 i obok bezpieczeństwa pojawia się tutaj drugie bardzo ważne zagadnienie – cena.
Wyłączniki, podobnie jak okablowanie i wszystkie inne elementy instalacji elektrycznej są z zasady jednorazowym wydatkiem w wieloletniej skali, a z uwagi na bezpieczeństwo nie warto na instalacji oszczędzać. Od instalacji elektrycznej w skrajnych przypadkach może zależeć nawet zdrowie i życie nasze i naszej rodziny. Musimy jednak pamiętać o tym, że między nieoszczędzaniem, a wyrzucaniem pieniędzy w błoto jest bardzo duża różnica.
Warto poza punktami elektrycznymi sprawdzić, jaki będzie nasz pobór prądu, zapoznać się ze specyfiką wszystkich urządzeń elektrycznych i dopasować do nich naszą instalację, zostawiając pewien margines na wymianę urządzeń lub pojawienie się nowych. Instalacja musi być po prostu skrojona na nasze potrzeby, również pod kątem cenowym – nie oszczędzajmy, ale też dobrze zastanówmy się nad każdym elementem, ponieważ nie zawsze będzie tak, że będziemy potrzebowali najdroższego wyłącznika czy kabla, a ich ceny są bardzo zróżnicowane.
Wybierając specjalistów, którym zlecimy wymianę naszej instalacji elektrycznej dobrze jest zapytać o opinię znajomych, którzy już to robili albo sprawdzić w Internecie, kto w naszym mieście jest wysoko ceniony przez klientów.