Fotopułapki, czyli gdzie i po co instaluje się kamery monitoringu w lesie?

Fotopułapki, czyli gdzie i po co instaluje się kamery monitoringu w lesie?

Rejestracja wideo jako źródło informacji o florze i faunie leśnej jest wykorzystywana od ponad dekady. Fotopułapki służą zarówno instytucjom, jak i pojedynczym właścicielom lasów. Z ich pomocą można nie tylko obserwować zwierzęta, lecz także ochronić się przed kradzieżą drewna czy kłusownikami. Gdzie najlepiej zainstalować fotopułapkę i w czym jeszcze może ona pomóc?

Korzyści z wykorzystania fotopułapek w lesie:

  • Właściwe prowadzenie prac badawczych i leśnych stało się niemożliwe bez zastosowania rejestracji wideo. Śledzenie liczby zwierząt, ich tras migracji i dróg do wodopojów pozwala na czas zorganizować dodatkowe dokarmianie czy odławianie oraz wykonać zabiegi weterynaryjne czy sanitarne.
  • Całodobowy monitoring sytuacji pożarowej zastępuje patrolowanie lasów przez dużą liczbę personelu. Teraz można wykryć pożar już w fazie zapłonu, wskazać miejsce jego powstania, a następnie koordynować działania różnych służb w walce z ogniem.
  • Coraz częściej monitoring wizyjny jest wykorzystywany do kontroli zachowań ludzkich. Kłusownikom, organizatorom nielegalnych spędów czy osobom niszczącym runo leśne obecność kamer zniweczy plany. Ich twarze i numery samochodów zapisane w bazie danych pozwolą na szybkie odnalezienie sprawców i odzyskanie od nich odszkodowań.
  • Fotopułapki pomagają odnaleźć i uratować zagubionych grzybiarzy i inne osoby, które zgubiły się w lesie.
  • Obserwowanie zwyczajów ptaków i zwierząt w ich naturalnym środowisku bez wychodzenia z domu jest możliwe właśnie dzięki fotopułapkom. Uzyskany obraz ma dobry format i rozdzielczość, dzięki czemu można z niego zrobić film lub pokaz slajdów nawet przy użyciu domowego komputera.
  • Myśliwi, którzy zainstalują fotopułapki obserwujące pozostawioną przynętę, niemal gwarantują sobie zdobycie kolejnego trofeum bez żmudnych godzin spędzonych na tropieniu zwierzyny.

Jak instaluje się fotopułapkę w lesie i jak ona działa?

Fotopułapki mają mocną wodoszczelną obudowę lub są umieszczone w zamkniętej skrzynce, która chroni je przed uszkodzeniami naturalnymi, a także próbami manipulacji i nieuprawnionym usunięciem. Fotopułapki mają maskującą obudowę, dzięki czemu są niemal niezauważalne.

Instalacja fotopułapki odbywa się na drzewach lub specjalnych wieżach – z uwzględnieniem topografii terenu, celów monitoringu oraz cech technicznych sprzętu (tj. m.in. ogniskowej, kąta widzenia). Mocowanie fotopułapki jest tak zaprojektowane, aby konstrukcja mogła przetrwać podmuchy silnego wiatru i ewentualne ingerencje dzikich zwierząt bez utraty funkcjonalności. Źródłem zasilania są akumulatory lub baterie.

Fotopułapki umożliwiają monitorowanie lasu 24/7, a w przypadku wykrycia ruchu, automatycznie rozpoczyna się nagrywanie lub wykonywane jest zdjęcie. Fotopułapki z modułem GSM po zarejestrowaniu ruchu natychmiastowo przesyłają film lub zdjęcie poprzez MMS lub e-mail.

Dlaczego warto zainstalować fotopułapkę w swoim lesie?

Monitoring lasu przede wszystkim chroni mienie właściciela. Dzięki zastosowaniu fotopułapki wszelkie próby kradzieży drewna czy wyrzucania śmieci w lesie zostaną zarejestrowane, a sprawca w łatwy sposób zostanie odnaleziony.

Ogromne znaczenie ma również ochrona dzikich zwierząt. Fotopułapki bowiem pozwalają na skuteczną walkę z kłusownictwem. Osoby nielegalnie polujące na zwierzynę mogą zostać nagrane i postawione przed sądem. W polskim prawie za kłusownictwo, czyli naruszenie zasad podczas polowania, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Fotopułapki więc są bardzo potężnym narzędziem do wykrywania przestępstw w tym zakresie.

Fotopułapki chronią ekosystem

Inwestycja w fotopułapkę zapewnia ochronę fauny i flory przy zachowaniu maksymalnej skuteczności i niezawodności.  Jednocześnie jest to niezwykle opłacalna inwestycja. Biorąc pod uwagę skalę potencjalnych szkód spowodowanych pożarami, aktami wandalizmu (np. wywożeniem śmieci do lasu), kłusownictwem czy kradzieżą drewna – koszt instalacji fotopułapki i jego użytkowanie jest niemal nieodczuwalny.

Dodatkowo, fotopułapki są cennym narzędziem dla badaczy i naukowców. Dzięki fotopułapkom można obserwować dziką zwierzynę i ptactwo bez ingerencji w ich codzienne zachowania. Co więcej, w razie potrzeby, można natychmiastowo zareagować i dostarczyć odpowiednią pomoc – zarówno zwierzętom, jak i zagubionym w lesie ludziom.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *